Samo słowo symulacja, na podstawie definicji słownikowej oznacza „sztuczne odtwarzanie właściwości danego obiektu lub zjawiska za pomocą jego modelu”. W prostszy sposób można powiedzieć, że jest to po prostu udawanie czegoś.
Mamy wiele dostępnych symulacji: w grach komputerowych, samolotowe, internetowe, gry symulacyjne czy symulacje naukowe (matematyczne). Na tej podstawie definicji Słownika Języka Polskiego można również w łatwy sposób stworzyć definicję sformułowania „Symulacja Biznesu”. Skoro samo symulacja oznacza udawanie czegoś, sztuczność zjawiska, tak więc mówiąc o symulacji biznesu mamy na myśli udawanie jakiejś firmy. Może to posłużyć późniejszym naszym doświadczeniom w branży, gdyż dzięki temu mamy przygotowanie na to, co może nas czekać jako przyszłych właścicieli firm. Jest dostępnych wiele symulatorów, które umożliwiają nam utworzenie własnej firmy, działalności, sieci sklepów, czy też innych placówek, które w przyszłości mamy nadzieję otworzyć.
Taki symulator wprowadza nas w świat biznesu, ukazuje jego wady i zalety, a my, jako niedoświadczeni kierownicy, uczymy się wszystkiego, co jest nam niezbędne do prowadzenia interesu. Symulator biznesu uświadamia nam w czym jesteśmy dobrzy, a nad czym koniecznie jeszcze musimy popracować, aby zrobić kolejny krok w celu otwarcia własnej działalności.
Czasem warto spróbować najpierw czegoś w wirtualnym świecie niż od razu przenosić wszystkie plany do świata realnego, skazując się tym samym na niepowodzenie, które przy braku doświadczenia jest praktycznie nieuniknione. Tak więc, w najprostszym ujęciu, symulacja biznesu to „udawanie” firmy, czy też kierownika, którym chcielibyśmy się stać. Jest ona niezwykle przydatna i pozwala uchronić przed klęską. Dlatego też, każda osoba, która zamierza rozpocząć jaką kolwiek działalność powinna z niej skorzystać.